tiri_ausis_lorklinikaAusīs atrodas pārveidoti sviedru dziedzeri – sēra dziedzeri, kas izstrādā dzeltenbrūnu sekrētu jeb sēru. Sēra izdalīšanās ir organisma aizsargreakcija pret putekļiem, svešķermeņiem, arī pret mikrobiem un sēnīšu infekcijām, kas var nokļūt ausīs. Katram cilvēkam sēra izdale notiek citādāk tieši tāpat, kā sviedru dziedzeri mums katram funkcionē atšķirīgi – cits svīst ļoti, cits gandrīz nemaz.

Ja ir novērots, ka bērnam pastiprināti izdalās sērs, tas nav nekas slikts, bet gan normāla fizioloģiska organisma reakcija. Turklāt pavisam mazam bērniņam tas mainās – vienu brīdi šķiet, ka sērs viņam izdalās ievērojami vairāk, tad atkal tas samazinās. Par to nav jāsatraucas, tikai ar mīkstu salvetīti regulāri ausis jāizslauka. Sēra izdalīšanos, var pastiprināt tas, ja bērns regulāri apmeklē baseinu, peldas, ja ausis visu laiku tiek kairinātas, skaidro LOR Klīnikas otolaringoloģe Gunta Sumeraga.

Bieži saskaramies ar mītu, ka bērnu mazgājot, ausīs nedrīkst nokļūt ūdens. Ja bērnam nav kāda ausu slimība, tad gan mazgājoties, gan peldoties, ūdens drīkst nokļūt bērna ausīs.

Kā tīrīt ausis?

Fizioloģiski auss tīrās pati, izmetot sēru. Taču, lai austiņas no sēra atbrīvotu droši, nekaitējot, vislabākais instruments ir mūsu pašu pirksti. Cik tālu pirksts iekļūst jūsu vai bērna auss ejā, tik tālu ausi drīkstam tīrīt.

Kas notiek, ja ausis tīra ar vates kociņiem?

Visā pasaulē LOR speciālisti ir pret vates kociņu lietošanu ausu kopšanā. Bieži nākas sastapties ar ausu traumu gadījumiem gan bērniem, gan pieaugušajiem, kas radušies tieši tādēļ, ka mēģināts ar šiem kociņiem tīrīt  ausis. To darot, ir risks saskrāpēt gan auss eju, gan savainot bungplēvīti, kā arī izmežģīt dzirdes kauliņus.

Iesakām vates kociņus, izmantot pumpu apsmērēšanai vai dekoratīvas kosmētikas pielabošanai nevis ausu tīrīšanai.